Sklizeň chmele je nejnižší za deset let, na vině je špatné počasí

Zdroj Zdroj: idnes.cz     01.12.2022 (10:31)     Sekcia ekonomika

Sklizeň chmele je letos v Česku nejnižší za deset let. Hektarový výnos 0,9 tuny je dokonce nejnižší od roku 2000. Důvodem bylo nepříznivé počasí. Celkově se letos sklidilo 4452 tun chmele proti loňským 8306 tunám. celý článek

Související články
 
Ďalšie články
 

Úroda chmele byla v Česku letos mírně nadprůměrná, činila 6997 tun

Zdroj Zdroj: financninoviny.cz     01.12.2023 (10:00)     Sekcia ekonomika

Brno - Čeští pěstitelé chmele letos sklidili 6997 tun, což je mírně nadprůměrná sklizeň. Proti loňsku, kdy byla sklizeň nejhorší za deset let, je to o 2545 tun více. Průměrný výnos letos činil 1,44...

 

Počasí si s chmelem pohrávalo. Letošní sklizeň je ale nakonec mírně nadprůměrná

Zdroj Zdroj: idnes.cz     02.12.2025 (10:10)     Sekcia ekonomika

Nejprve mrazy, potom tropické teploty a déšť, nakonec zase málo srážek. Rozmary počasí měli v letošním roce vliv i na růst chmele, který je základní surovinou pro výrobu piva. Sklizeň byla v Česku nakonec mírně nadprůměrná a činí 6909 tun. Proti loňsku je to o 415 tun více.

 

Čeští pěstitelé letos sklidili nejvíc chmele za poslední čtvrtstoletí. Pivo to ale nezlevní

Zdroj Zdroj: lidovky.cz     02.11.2021 (17:00)     Sekcia ekonomika

Zatímco vinaři odhadují letošní objem úrody hroznů z dlouhodobého hlediska spíše na průměrný, pěstitelé „konkurenční“ komodity, tedy chmele, vyhlížejí rekordní sklizeň. Na rozdíl od vinných hroznů je úroda chmele už sklizena a chmelaři mají podle kvalifikovaných odhadů jasno – v součtu sklizeň letos převýší osm tisíc tun, což je nejvíc za poslední čtvrtstoletí. A historicky největší hektarový výnos.

 

Světová produkce piva stoupla. Výrobci se o chmel nebojí, mají zásoby

Zdroj Zdroj: idnes.cz     26.07.2023 (08:11)     Sekcia ekonomika

Na celém světě se v loňském roce proti očekávání uvařilo více piva. Sklizeň chmele se ale propadla nejvíce od konce druhé světové války, především kvůli počasí. Pivovary však v současné době nejsou ohroženy nedostatkem chmele. Uvedl to největší světový obchodník s chmelem BarthHaas.

 

Sklizeň ovoce bude nejnižší za šest let. Ubyly sady, nepřálo ani počasí

Zdroj Zdroj: idnes.cz     20.06.2023 (17:08)     Sekcia ekonomika

Sklizeň ovoce v České republice by měla letos meziročně klesnout o 24 procent na podprůměrných 125 157 tun. Měla by tak být nejnižší od roku 2017, tedy za posledních šest let. Proti průměru sklizní předchozích pěti let by měla být nižší o 16 procent.

 

Na chmelnicích padají sloupy. Déšť úrodu zachránil, teď už ale voda i škodí

Zdroj Zdroj: idnes.cz     10.08.2023 (08:27)     Sekcia ekonomika

Kolem šesti tisíc tun chmele by letos chtěli sklidit čeští pěstitelé. To je zhruba o 1 500 tun víc než v předchozím roce, kdy byla úroda nejnižší za posledních deset let. Výrazně pomohlo deštivé počasí, teď už je ale vláhy pro změnu příliš.

 

Chmelaři hlásí letos mírně nadprůměrnou úrodu, i je trápí vyšší náklady

Zdroj Zdroj: idnes.cz     01.12.2023 (10:32)     Sekcia ekonomika

Čeští pěstitelé chmele letos sklidili celkem 6 997 tun, to je mírně nadprůměrná sklizeň. Proti loňsku, kdy byla sklizeň nejhorší za deset let, je to o 2 545 tun více. Průměrný výnos letos činil 1,44 tuny z hektaru, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

 

Chmelaři jsou v napětí kvůli počasí. Ohlášené tropy rostlinám neprospějí

Zdroj Zdroj: idnes.cz     12.08.2025 (15:34)     Sekcia ekonomika

Pěstitelé chmele letos očekávají průměrnou sklizeň. Chmel, který nyní dozrává na 4 815 hektarech chmelnic, se začne sklízet o nadcházejícím víkendu. V posledních dnech jsou ale chmelaři v napětí a se znepokojením sledují stoupající teploty. Přílišné horko by totiž mohlo zastavit dozrávání.

 

Sklizeň řepky je nejnižší za 14 let, pohorší si i obilí a brambory

Zdroj Zdroj: financninoviny.cz     15.10.2021 (09:23)     Sekcia ekonomika

Praha - Letošní úroda řepky je nejnižší za posledních 14 let. Podle posledního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) sklidili zemědělci 1,027 milionu tun, což je o 17,5 procenta...

 

Teplo uspíšilo sklizeň jarní zeleniny o tři týdny, o úrodě letos rozhodne počasí

Zdroj Zdroj: financninoviny.cz     10.04.2024 (11:07)     Sekcia ekonomika

Olomouc - Nezvykle teplé jarní počasí letos zhruba o tři týdny uspíšilo sklizeň rané zeleniny. Farmáři už z polí odvážejí ředkvičky, bílý chřest, jarní cibulky, salát či pažitku. Na odhad letošní tuzemské...

Počet dlužníků za telefon je nejnižší za deset let

České švestky nahradí balkánské. Nejhorší úroda za deset let, říká šéf likérky

Sklizeň ovoce loni klesla o 26 procent, jablek bylo nejméně od roku 2011

Světová produkce vína bude nejnižší za 60 let, ale zásoby jsou stále velké

Sklizeň základních obilovin a řepky se blíží ke konci

Jako by bylo zvětralé, na náplavce lidé ochutnávali pivo bez chmele

Děláte si ze mne legraci? Wolt zákazníkům účtoval příplatek za špatné počasí

Pěstitelé: Přes nepřízeň počasí byla sklizeň máku nejvyšší za 12 let

Chřestem začala sklizeň zeleniny, bílé zlato u Prahy sbírají Ukrajinky

Zemědělci dosud sklidili 12 pct obilnin, loni třetinu, vliv mají výkyvy počasí

Vichřice na Lounsku zničila téměř celou úrodu chmele zhruba na 300 hektarech

Obilí je zralé, ale počasí nedovolí zemědělcům vyjet na pole. Hrozí ztráty

Bude méně obilí, ale víc řepky, ukazují první odhady. Ještě však promluví počasí

Snaha o mír na Ukrajině má vliv na ceny plynu. Jsou nejnižší od loňského května

Hrušek v Evropě bude nejméně za 30 let, ceny půjdou nahoru

Plyn v Evropě díky počasí zlevňuje. Cena je nejníže od listopadu 2021

Zemědělci letos zatím čekají menší úrodu obilí i řepky. Chladné počasí zpozdilo sklizeň

Káva je nejdražší za poslední dekádu. Podle analytiků hned tak nezlevní

Evropští vinaři vyhlížejí rekordně nízkou sklizeň, českých se nejspíš netýká

Analýza: ČR si v žebříčku inflace pohoršila, v Evropě ji měla 21. nejnižší

Chybí voda, není ji kde brát. Hrozí Česku konec chmelařského průmyslu?

Sklizeň obilí bude podle odhadu ČSÚ proti loňsku nižší, u řepky stoupne

Sklizeň obilovin a máku letos podle ČSÚ vzroste

Kofole loni klesly příjmy. Viníky jsou nejhorší počasí za deset let a cukrová daň

Češi účty za telefon platí. Počet dlužníků výrazně klesl, je nejnižší za deset let

Víno se pije nejméně za šest desetiletí. Na vině jsou Trumpova cla i změna vkusu

Pole máku se letos zmenšila o 40 procent, pěstitelé se báli, že ho neprodají

Zemědělci jsou v předstihu, žně již vrcholí. Úroda bude nejslabší za pět let

Sklizeň chřestu je letos pozdější, z pole půjde na talíře do prázdnin

Zemědělci vyjeli do polí. Sklizeň ječmene ale komplikují bouřky a silné deště

Česko má nejnižší nezaměstnanost z celé EU. Graf ukazuje, jak jsou na tom ostatní

Prazdroj a Microsoft pomohou chmelařům. Vyvíjejí software na zavlažování

Nedostatek paliv v Rusku podle ministra zemědělství ohrožuje sklizeň i setbu

Inflace v únoru klesla nejníž za deset let, výhled komplikuje válka

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy