Duhová pohroma z východu. Italské sady a vinice plení japonský brouk listokaz

Zdroj Zdroj: idnes.cz     02.08.2026 (10:28)     Sekcia ekonomika

Duhově zelení brouci s měňavými krovkami, jejichž původní domovinou je Japonsko, se stávají čím dál větší hrozbou v Itálii. Rojí se po sadech a vinicích a zanechávají za sebou listy s vykousanými mřížkami, což oslabuje rostliny a snižuje úrodu. Listokaz japonský (Popillia japonica) je známým škůdcem ve Spojených státech, kam se dostal už před více než stoletím a je tu známý jako "japonský brouk". celý článek

Související články
 
Ďalšie články
 

Mráz v Německu hubil švestky, třešně i vinice. Skepse svírá i moravské pálenice

Zdroj Zdroj: idnes.cz     26.04.2024 (12:17)     Sekcia ekonomika

Dubnové noční mrazy nezlikvidovaly úrodu ovoce jen v Česku, ale i v sousedním Německu. Zasažené jsou především sady a vinice v Sasku a Braniborsku. Zemědělci v Sasku hovoří až o naprostém zničení úrody peckovin. V Bádensku-Württembersku na jihu Německa pak mrazivé teploty zničily mnohým vinařům až polovinu předpokládané úrody.

 

Japonský řetězec pobláznil Čínu. Zákazníci čekají na suši i několik hodin

Zdroj Zdroj: idnes.cz     13.06.2026 (13:00)     Sekcia ekonomika

Levné suši, virální videa i sběratelské sady proměnily japonský řetězec Sushiro v čínský fenomén. Mladí zákazníci stojí dlouhé fronty před pobočkami, sdílejí na sociálních sítích věže z talířků a pomáhají tak mateřské firmě k rychlému růstu i rekordním ziskům.

 

Návrat ke kořenům. Vinice v Čechách ožívají na starých místech

Zdroj Zdroj: idnes.cz     25.10.2025 (09:00)     Sekcia ekonomika

Vinařství v Čechách zažívá renesanci. Většinou malopěstitelé obnovují historické vinice. Jen letos zapsalo ministerstvo zemědělství tři nové viniční trati v Praze a skoro deset v Čechách.

 

Byznys koňaku je v ohrožení. Pěstitelé klučí vinice a snižují produkci

Zdroj Zdroj: idnes.cz     04.02.2026 (00:00)     Sekcia ekonomika

Výroba francouzského koňaku prochází další krizí. Kvůli klesající poptávce po nápoji a obchodním bariérám producenti začínají likvidovat vinice i zásoby. Situace nejbolestněji zasáhla značku Hennessy, která tvoří polovinu celého trhu.

 

Nejlepší vinice má Argentina, Španělsko nebo Chile. Rozhodli o tom odborníci

Zdroj Zdroj: idnes.cz     22.07.2023 (13:00)     Sekcia ekonomika

Porota celosvětové akademie vinařských odborníků hodnotila v prestižní soutěži společnosti William Reed Media několik desítek vinařství z celého světa. Vybrala z nich padesátku těch nejzajímavějších. Nejlepšími na světě pro rok 2023 jsou podle ní argentinské vinice Catena Zapata z Mendozy.

 

O antigenní samotestovací sady je velký zájem. Zařadí je Penny i Globus

Zdroj Zdroj: idnes.cz     15.03.2021 (16:50)     Sekcia ekonomika

O antigenní samotestovací sady je v řetězcích velký zájem. Jejich prodej v pondělí spustil Penny Market, který za první hodiny potvrdil vysokou poptávku. Kaufland je nabízí od minulého týdne a prodal jich několik desítek tisíc, přestože platí omezení jednoho testu na zákazníka a den. Globus zařadí samotestovací sady s odběrem z nosu do sortimentu na konci týdne.

 

Rozvoj solárů nad českými sady a vinicemi brzdí čekání na dotace a pokyny

Zdroj Zdroj: idnes.cz     31.03.2025 (00:00)     Sekcia ekonomika

Solární panely nad sady a vinicemi zatím příliš nerostou. Před rokem odhadoval distributor solárních panelů Raylyst, že pokud se stihne schválit legislativa, mohly jenom loni vzniknout instalace výkonu až 1 300 MWp.

 

Vláda souhlasí se soláry nad sady, budou stát víc než konvenční fotovoltaiky

Zdroj Zdroj: idnes.cz     30.10.2023 (00:00)     Sekcia ekonomika

Agrovoltaiku, tedy instalace fotovoltaických panelů na konstrukce nad chmelnicemi, sady nebo pěstebními plochami zeleniny, podpořila v říjnu vláda. Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu se bude ještě muset projednat v Parlamentu.

 

Dotace na panely nad sady nejsou pro větší projekty, vadí solárníkům

Zdroj Zdroj: idnes.cz     07.02.2026 (00:00)     Sekcia ekonomika

Když se schvalovala novela zákona o zemědělském půdním fondu, měl trh velká očekávání, jak se brzy začnou budovat nové fotovoltaické konstrukce nad vinicemi, chmelnicemi a sady. Nakonec další rok trvalo, než se vytvořila metodika. K plodinám přibyly ještě plochy se zeleninou, zájemci pak čekali na slibované dotace.

 

Česká firma 2N vstupuje na japonský trh. Zabezpečila náš pavilon na Expo v Ósace

Zdroj Zdroj: idnes.cz     18.04.2025 (10:51)     Sekcia ekonomika

Český technologický lídr 2N Telekomunikace zahajuje oficiální vstup na japonský trh. Společnost, která patří mezi světové průkopníky v oblasti IP přístupových systémů, rozšiřuje své globální působení do jednoho z nejnáročnějších a nejpokročilejších trhů světa.

Stovky klientů CK se ve středu vrátí z Blízkého východu do ČR

Absolventi z Východu mají ze školy praxi, říká náborářka pro IT sektor

Drtivou většinu plynu dovezlo Česko koncem roku z východu

Mrazy zasáhly sady v Čechách. Škody na úrodě budou rozsáhlé, hlásí ovocnáři

Japonský jen klesl k dolaru nejníže za 34 let, ministr varuje před intervencí

Italské benzinky vysávají řidiče. Prodraží se hlavně občerstvení, zjistil průzkum

Japonský dopravce změní logo. Zmizí písmeno Z, chce předejít nedorozumění

V destinacích Blízkého východu jsou tisíce Čechů. Slyšeli jsme otřesy, hlásí z Dubaje

Česko přilákalo rekordní počet cizích značek. Lákavé je pro firmy z východu

Zemřel japonský miliardář Jano. Zpopularizoval koncept dolarových diskontů

Je to úleva, ale ne běžný provoz. Návrat lidí z Blízkého východu je komplikovaný

Toyota, Daihatsu i konkurenční Suzuki spolu budou vyvíjet malý elektromobil pro japonský trh

Přišli o vinice, střechy i techniku. Obnova vinohradů potrvá roky, ze zbytků odrůd vznikne cuvée Tornádo

CzechInvest zvolí nejlepší projekt roku, vybírá z 80 startupů

JRD chystá poblíž pražské Ladronky rezidenční komplex

OBRAZEM: Neotřelé nemovitosti na prodej. Zkuste zámek, vinice či hausbót

Zbývá pár let. Pak vinice zahubí vedro, souží se vinaři na jihu Evropy

Alpská vína z Lichtenštejnska jsou hitem. Stará se o ně knížecí rodina

Vinice na prodej. Moravští výrobci řeší existenční problémy, víno se pije méně

Volkswagen odstřihl mexického prodejce, na zdi měl nacistický plakát s Broukem

Český boeing na Antarktidě: Tři kapitáni, sady na přežití a žádné záložní letiště

Číňané ve velkém prodávají francouzské vinice. Za pár let některé zdevastovali

Izrael už má větší ambice. Vinice a pole místo pouště

Vinaři v Bordeaux měli už dříve problémů dost. Teď se k nim přidaly i požáry

Změna oboru nemusí být pohroma. Berte ji jako výzvu, radí odbornice

MZe: Některé dotace na sady vymáháme zpět, soudy nerozhodly

Olympijská ekonomická pohroma. Pařížané lkají nad nízkými tržbami během her

Postihy vůči Sberbank a zákaz dovozu zlata. EU spouští další ruské sankce

Pandemie ovlivnila italské rodinné firmy. Vstupují do nich cizí investoři

Od srpna nesmí zemědělci pokládat jed na hraboše na půdu

Vinobraní vrcholí. Lisovna hroznů v Mikulově zpracuje až pět milionů kilo

Francouzské vinaře trápilo horké a suché léto. Víno ale bude mít lepší chuť

Plameňáci jako pohroma italských rýžových polí. Farmáři přišli skoro o celou úrodu

V českých sadech už se moc květů neskví. Výsadby bylo rekordně málo

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy