Energeticky náročný hliník dostává evropský průmysl do ohrožení

Zdroj Zdroj: idnes.cz     05.09.2022 (14:55)     Sekcia ekonomika

Evropská produkce hliníku je kvůli drahým energiím nejnižší od sedmdesátých let a ztrácí svoji konkurenceschopnost ve světě. Výrobcům hrozí, že je nahradí soupeři z Číny či Ruska, odkud se však odběratelům může import nepříjemně prodražit. celý článek

Související články
 
Ďalšie články
 

Trump opět přitvrzuje. Plánuje zdvojnásobit clo na ocel i hliník

Zdroj Zdroj: idnes.cz     31.05.2025 (07:15)     Sekcia ekonomika

Americký prezident Donald Trump plánuje zvýšit clo na dovoz ocele do Spojených států na 50 procent ze současných 25 procent. Řekl to na setkání se zaměstnanci ocelárny U.S. Steel v Pensylvánii. Zvýšení cla má posílit americký ocelářský průmysl. Později na své sociální síti Truth Social napsal, že vyšší clo se bude vztahovat i na hliník a vstoupí v platnost 4. června.

 

Německý plán poškodí český průmysl. Energeticky náročné podniky čeká rána

Zdroj Zdroj: idnes.cz     15.12.2025 (00:00)     Sekcia ekonomika

Německé firmy dostanou od tamní koalice dárek k Vánocům: levnější cenu elektřiny. Český průmysl ji pak bude mít minimálně o 30 procent dražší. Pro firmy, jako jsou například Třinecké železárny, jde o účetní rozdíl v řádech miliard korun oproti sousedním rivalům.

 

Ruskému ropnému průmyslu docházejí lidi, důvodem je válka na Ukrajině

Zdroj Zdroj: idnes.cz     06.05.2024 (16:24)     Sekcia ekonomika

Ruský ropný a plynárenský průmysl hraje zásadní roli pro financování invaze na Ukrajinu. Kremlu poskytuje prostředky, i když se konflikt vleče již třetím rokem. Energetický průmysl se však v dnešním Rusku potýká s nedostatkem pracovních sil. Zapojení ruské ekonomiky do války dlouhodobou demografickou krizi země pouze zhoršilo.

 

KOMENTÁŘ: Ambiciózní evropský balíček Fit for 55 je pro Česko hrozbou

Zdroj Zdroj: idnes.cz     08.12.2021 (15:00)     Sekcia ekonomika

Evropský klimaticko-energetický balíček Fit for 55 bude mít zásadní dopady na všechny státy EU. Změní konkurenceschopnost jednotlivých zemí a přerozdělí bohatství. A Česku hrozí, že bude tahat za kratší konec provazu, komentuje pro MF DNES prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

 

EU a USA vyřešily vleklý spor o cla na hliník a ocel, která zavedl Trump

Zdroj Zdroj: financninoviny.cz     30.10.2021 (20:51)     Sekcia ekonomika

Washington - Spojené státy a Evropská unie se dohodly na vyřešení vleklého obchodního sporu ohledně amerických cel na ocel a hliník. Oznámila to dnes americká ministryně obchodu Gina...

 

Trump plánuje nová cla na auta, hliník a farmaceutické výrobky

Zdroj Zdroj: financninoviny.cz     24.03.2025 (21:51)     Sekcia ekonomika

Washington - Spojené státy v blízké budoucnosti uvalí cla na automobily, hliník a farmaceutické produkty, uvedl podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump na dnešní tiskové konferenci k...

 

Všechno zdražuje, naříkají americké pivovary. Problém je hliník na plechovky

Zdroj Zdroj: idnes.cz     17.03.2025 (15:59)     Sekcia ekonomika

Nová americká cla na ocel a hliník zneklidnila vedle tradičních strojírenských podniků i pivovarníky. Ti totiž tyto materiály využívají ve všech fázích výroby i prodeje. Nyní rychle propočítávají, co všechno jim zdraží.

 

Dodavatelé autodílů musí zezelenat, jinak pro ně na trhu nezbude místo

Zdroj Zdroj: idnes.cz     28.09.2022 (12:00)     Sekcia ekonomika

Automobilky v honu za zelenou budoucností přivádějí své dodavatele dílů do úzkých. Naskládat inflaci, ceny energií a uhlíkovou neutralitu do jedné rovnice a najít přijatelné řešení pro všechny je pro automobilový průmysl náročný úkol.

 

Budoucnost patří aluminiu. Cena dlouho přehlíženého kovu může prudce růst

Zdroj Zdroj: idnes.cz     17.10.2025 (19:00)     Sekcia ekonomika

Po mědi či platině může cenový boom v dalších měsících potkat i hliník. Ačkoliv tento průmyslový kov dlouhá léta zůstával mimo bližší pozornost investorů, brzy se to může změnit. Hliník totiž hraje zásadní roli v oblasti elektromobility i obnovitelných zdrojů, tedy v odvětvích zažívajících překotný rozmach.

 

Český průmysl stagnuje. V červnu stoupl jen o 0,2 procenta, uvedl úřad

Zdroj Zdroj: idnes.cz     06.08.2025 (09:21)     Sekcia ekonomika

Průmyslová produkce v červnu stoupla oproti stejnému období loňského roku jen o 0,2 procenta. Před horším výsledkem tuzemský průmysl zachránila výroba aut a na ni navazující odvětví. Ve srovnání s předchozím měsícem se průmysl propadl o 1,1 procenta.

Teplo z datových center hřeje Finy. Někde už se rozloučili i s teplárnami

Vleklý spor o cla na hliník a ocel je u konce. Amerika se dohodla s EU

Drahé energie drtí evropský průmysl, podniky musejí omezovat výrobu

Energeticky náročnému průmyslu s cenami energií pomůžeme, slibuje vláda

Americký ropný průmysl se těší na příchod Trumpa. Větrná energetika má obavy

ERÚ oznamuje regulované ceny elektřiny a plynu

Energetický trh je příliš rozvolněný, potřebuje změny, míní ministr Síkela

Český průmysl začíná stagnovat. Doplácí na to energeticky náročná odvětví

Česko cla příliš nepocítí, vyváží málo, tvrdí oceláři. Konkurence se ale bojí

Na nikl, hliník či měď jsou sankce krátké. Z Evropy stále tečou do Ruska miliardy

Nezvyšujte cenu za distribuci, vyzval největší odběratel elektřiny v Česku

Průmysl ze zeleného údolí. Fabrika v Kamenici zásobuje svět už přes 200 let

Útok na jádro způsobil největší cenový šok od ropné krize. Suroviny zdražují

Průmysl meziročně stoupl o více než 50 procent, růst podpořila výroba aut

Unie a USA vyřešily vleklý spor o cla na hliník a ocel, která zavedl Trump

Na průmysl se zapomnělo, ale s pomocí musíme počkat na EU, říká poradce premiéra

Útok na jádro způsobil největší cenový šok od ropné krize. Suroviny zdražují, investoři mají obavy

Energetický úřad loni dostal 22.198 podnětů, dvakrát více než před krizí

Válce navzdory. Rusko zůstalo jadernou velmocí, bloky staví po celém světě

EU jedná s USA o spolupráci u ocele, čipů a letadel, řekl eurokomisař Šefčovič

EU reformuje trh s elektřinou. Jak chce ochránit zákazníky i posílit průmysl

EU částečně odškodní české energeticky náročné firmy, dá jim 1,4 miliardy eur

Drahé energie drtí průmysl, propouští chemie i keramika. Bude hůř, varují výrobci

Gazprom se chlubí. Do Číny vyvezl rekordní množství zemního plynu

Spotřebitelských podání na energetický úřad neubývá, problémem zprostředkovatelé

Průmysl v lednu zpomalil meziroční růst. Stále je v solidní kondici, hodnotí expert

Studie: Energeticky náročným firmám v ČR hrozí kolaps

Ekopolitika Španělska je v ohrožení. Repsol stopne projekty zeleného vodíku

Až čtyři miliardy. Návrh říká, kolik velké firmy získají na stropu energií

Průmysl i stavebnictví si meziročně polepšily, vyhlídky ale nejsou příznivé

Průmysl i nové zakázky v listopadu pomalu rostly

Průmysl v srpnu meziročně klesl. Mohou za to neplánovaná volna i odstávky

Průmysl zpomalil v listopadu na 0,4 %, stavebnictví na 8,4 %

Oděvní průmysl Bangladéše v ohrožení. Kvůli Trumpovým clům se ženy bojí o práci

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy