Obří hrášek upozorňuje na Gregora Johanna Mendela

Zdroj Zdroj: 21stoleti.cz     03.07.2020 (14:45)     Sekce zajímavosti

Otec genetiky Gregor Johann Mendel zanedlouho oslaví 200 let od svého narození. Vědce, který položil základy moderní genetiky a jehož zná celý svět, připomene obří, sedmimetrový hrášek. Ten se v následujících 14 dnech objeví na známých místech v Brně a bude lidem připomínat světově proslulou osobnost a její slavné pokusy s hrachem, které Mendel prováděl

 
Další články
 

Pýcha našich rašelinišť

Zdroj Zdroj: 21stoleti.cz     03.07.2020 (10:11)     Sekce zajímavosti

Sřevlík Ménétriésův (Carabus menetriesi), řazený do červeného seznamu ohrožených druhů, se u nás vyskytuje pouze v přilehlých Rakouských a Německých oblastech. Nejlepší podmínky pro pozorování jsou od poloviny dubna, jeho maximální výskyt je pak během května a června. „Výzkum je důležitý, protože se jedná o endemický druh, který žije výhradně v rašeliništích na Šumavě, v

 

VIDEO: AR-15 se stala legendou a součástí americké kultury

Zdroj Zdroj: idnes.cz     03.07.2020 (00:00)     Sekce zajímavosti

Je nejprodávanější útočnou puškou ve Spojených státech. Kladívka jejího spoušťového mechanismu si dokonce fanoušci přidávají ke klíčence jako otvíráky na pivo. Zbraň AR-15 je ikonou.

 

KVÍZ: Jak znáte Stephena Hawkinga? Soutěžte o komiks

Zdroj Zdroj: idnes.cz     02.07.2020 (00:00)     Sekce zajímavosti

Geniální vědec, teoretický fyzik, kosmolog, muž, který navzdory životním výzvám dokázal posunout hranice vědění. Vyzkoušejte, jak znáte jeho práci i život a soutěžte o komiks Hawking, který je průvodcem vědcovým životem, zakuklenou učebnicí fyziky a kosmologie. Soutěžit můžete do neděle 12. července, o den později vyhlásíme pět výherců.

 

Jak zlikvidovat alespoň některá klíšťata? Čeští vědci možná nalezli cestu…

Zdroj Zdroj: 21stoleti.cz     01.07.2020 (09:37)     Sekce zajímavosti

Aby klíšťata neztratila příliš mnoho vody a nevyschla, snaží se ze všech sil dostat k hostiteli, který jim dodá dostatek živin a tekutin ze své krve.  Významné části roztočů se to naštěstí nepodaří a zemřou ještě před dovršením dospělosti, ale pak existují druhy, které si čas bez hostitele dokážou prodloužit nasáváním kapek vody – a

 

Rodeo na ovcích: jeho jezdci chodí do důchodu v šesti letech

Zdroj Zdroj: idnes.cz     01.07.2020 (00:00)     Sekce zajímavosti

Pravidel je jen pár. A nejdůležitější je pevně se držet. Co nejpevněji. Protože ovce, na níž dítě jede, se ho snaží katapultovat stejně zběsile, jako se v rodeu snaží býk setřást kovboje. Ustát několik sekund rodea na ovci je peklo. A holky jsou v tom lepší než hoši.

 

Vikingové bojovali v transu. Jejich útok byla síla, říká historik Polách

Zdroj Zdroj: idnes.cz     30.06.2020 (00:00)     Sekce zajímavosti

Vikingové byli víc než jen drsní válečníci. Jak nás o životě mytických Seveřanů poučí nález dvanáct století staré pohřební lodi, popisuje historik Vladimír P. Polách.

 

Nesmrtelný dvoutakt na závodních okruzích – Výstava motocyklů v Hořicích

Zdroj Zdroj: 21stoleti.cz     29.06.2020 (15:06)     Sekce zajímavosti

Městské muzeum ve spolupráci s hořickým historikem motocyklových závodů na okruzích Mgr. Jaroslavem Kotrbáčkem pořádají výstavu „Nesmrtelný dvoutakt na závodních okruzích“. Ta je k vidění v prostorách hořického Musea Czech Road Racing po celou letní sezónu až do 15. září letošního roku. Výstava přiblíží první motocyklový závod ve městě v roce 1926 a první předválečný ročník závodu 300 zatáček

 

Úsvit filmové revoluce? V Americe plánují natočit snímek s robotem v hlavní roli

Zdroj Zdroj: 21stoleti.cz     29.06.2020 (08:56)     Sekce zajímavosti

Erica – tak se jmenuje hlavní hrdinka právě připravovaného hollywoodského sci-fi filmu „b“ s rozpočtem 70 milionů dolarů. Na tom by samo o sobě nebylo nic zvláštního, kdyby se za tímto jménem neskrýval humanoidní robot, který chce v plné míře zastat práci profesionálního herce. Podle webu The Hollywood Reporter je projekt na samém počátku, což

 

Muzika k sexu. Posloucháme Bacha i Red Hot Chili Peppers, říká průzkum

Zdroj Zdroj: idnes.cz     29.06.2020 (00:00)     Sekce zajímavosti

Většina písní vznikla v poslední dekádě, některé však v devadesátých letech minulého století a do pikantního žebříčku se dostal i skladatel z šestnáctého století. Originální výzkum zjišťoval, jaké skladby a umělce posloucháme při partnerském sexu i při sólových hrátkách v posteli.

 

Nechtěl jsem skončit jako smutný klaun, říká moderátor a kouč Tomáš Novotný

Zdroj Zdroj: idnes.cz     29.06.2020 (00:00)     Sekce zajímavosti

Slávy se poprvé dotkl jako tajný agent v televizní reality show VyVolení. Pár měsíců nato vytvořil Tomáš Novotný (38) moderátorskou dvojici s Tomášem Zástěrou a stali se tvářemi pořadu Nekecej!. Následovaly další pořady, rádia... naposledy spolu provázeli Snídaní s Novou. Před šesti lety však za úspěšně rozjetou kariérou v showbyznysu a hektickým životem zabouchl dveře a stal se koučem a terapeutem.

Jedinečná příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

Fejeton Jakuba Koháka: Slibuji ředitelce, že si to do konce života opravím

Dát dvě stovky za trénink pro mě bylo moc, vzpomíná na začátky Muradov

50 let od prvního koncertu Queen. Jak začínaly další legendární kapely

Procházka po hladině. Češi propadají kouzlu paddleboardu

Výstava věnovaná státním symbolům České republiky

Spěte spolu. Sdílené ložnice jsou zdravější, říká studie

Vraždící šprt či zvrácená hra s nožem. Zabíjeli, protože se nudili

Vlak rychlý jako letadlo

Ledovce v Alpách mizí před očima

Svatba, kterou nechcete zažít. Odpudivé vřídky či muž s vycpanou podprsenkou

Zvířecí masakry: zabíjelo se kvůli čarodějnictví i olympiádě

Vítězové Prémie Otta Wichterleho

Orel ze zkumavky

Záhadná smrt Kleopatry: uštkla ji kobra nebo si namíchala vlastní jed?

Rakouští vědci pracují na jedlém robotovi

Zákeřná bakterie způsobuje vážná onemocnění malých dětí

Slavné tanečnice okouzlovaly ladnými pohyby, na rukou však často měly krev

Nový typ viru u krys byl objeven v Etiopii

Matky zakladatelky. Když kus Divokého západu ovládly po volbách ženy

Miluji svobodu a nejvíc mi záleží na rodině, říká MOgirl Nurse

Antimalarika k léčbě Covidu-19 používána nebudou

Na rande i podle politiky. Štěpení společnosti dopadá na seznamování

Válka, zima, hlad. Kanibalem se v historii dalo stát snadno a rychle

Muži v Česku rostou v moderní otce.Pečují o nemocné děti a vodí je do školy

Do čeho jsem se to namočil. Freediving vás naučí vážit si dýchání

Co dokážou sourozenci. Kriminální impérium, hromadné vraždy i masakry

Starozákonní trip. Ve svatyni se pálilo konopí, říká výzkum

Incest jako cesta k vládě. Faraoni plodili děti s dcerami i sestrami

VIDEO: Vadí vám holá místa na hlavě? Mužům i ženám v Česku tetují vlasy

Na ISS vzniklo páté skupenství hmoty

Českou republiku dobývají nepůvodní druhy klíšťat

Nemilosrdně proti sršňům! Čínská armáda likviduje hmyz plamenomety

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy