Poslední „čínské“ Vánoce s Temu? Globální obchod se láme, míní experti

Zdroj Zdroj: idnes.cz     02.12.2025 (10:00)     Sekcia ekonomika

Český export uzavírá letošní rok překvapivě silně – přebytek může znovu přesáhnout 200 miliard korun. Ekonomové ale varují, že efekt předzásobení kvůli Trumpovým clům mizí a rok 2026 bude slabší. U Kulatého stolu iDNES.cz debatovali o výzvách i příležitostech pro české firmy hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, ředitel financování a obchodu České exportní banky Miroslav Stříbrný a advokát Vladimír Kykal ze společnosti PwC Legal. celý článek

Související články
 
Ďalšie články
 

Návyková jako cukr. Aplikace Temu vábí uživatele na psychologické triky

Zdroj Zdroj: idnes.cz     04.05.2024 (00:00)     Sekcia ekonomika

Čínské internetové tržiště Temu válcuje svět. Důvodem je nadčasový obchodní model. Aplikace využívá širokou škálu marketingových a psychologických technik, které mají zákazníka udržet v nakupovacím procesu, a tak není divu, že má řada z nich pocit, že jsou na Temu závislí.

 

Jihovýchodní Asie chce zakleknout na čínské Temu. Poškozuje místní prodejce

Zdroj Zdroj: idnes.cz     24.11.2024 (15:00)     Sekcia ekonomika

Čínské online tržiště Temu se dostává do sporu s regulátory v zemích jihovýchodní Asie. Příval čínských výrobků totiž podle nich poškozuje místní prodejce a výrobce, kteří nejsou schopni gigantovi cenově konkurovat. Úřady teď podnikají kroky k tomu, aby se aplikace v zemi přestala používat. Například Vietnam hrozí blokací domény i internetové domény.

 

Temu testuje prodej potravin v Německu, záměr děsí především zemědělce

Zdroj Zdroj: idnes.cz     08.07.2025 (20:00)     Sekcia ekonomika

Čínská online platforma Temu, která v Evropě boduje především nízkými cenami oblečení, domácích potřeb či elektroniky, se podle informací německého odborného listu Lebensmittelzeitung chystá proniknout i do potravinářství. Společnost nyní hledá místní partnery v Evropě pro obchod s potravinami.

 

Evropská unie chce zpoplatnit levné balíčky z Číny. Temu a Shein čekají změny

Zdroj Zdroj: idnes.cz     21.05.2025 (10:00)     Sekcia ekonomika

Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 korun) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Cílem je omezit příval levného zboží z platforem jako Temu a Shein, chránit evropské firmy a posílit příjmy do unijního rozpočtu. Uvedl to eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič.

 

S Temu až na vrchol žebříčku miliardářů. Nejbohatším Číňanem je Colin Chuang

Zdroj Zdroj: idnes.cz     09.08.2024 (14:05)     Sekcia ekonomika

Nejbohatším Číňanem se podle indexu agentury Bloomberg stal čtyřiačtyřicetiletý Colin Chuang, spoluzakladatel technologické společnosti Pinduoduo, která se s konkurenční Alibabou dlouhodobě přetahuje o post nejhodnotnější čínské firmy. Chuang v posledních letech vydělal hlavně na úspěchu značky Temu, které se povedlo expandovat do mnoha částí světa.

 

Hladík prosazuje zpřísnění pravidel pro e-shopy mimo EU, zvláště ty čínské

Zdroj Zdroj: financninoviny.cz     16.12.2024 (18:25)     Sekcia ekonomika

Praha - Zpřísnit pravidla pro digitální tržiště mimo Evropu, především čínské e-shopy, jako je Temu, prosazuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Dnes to řekl na tiskové konferenci...

 

Laciné čínské zboží zatěžuje leteckou dopravu. Alibaba či Temu rozesílají tisíce tun

Zdroj Zdroj: idnes.cz     22.02.2024 (14:14)     Sekcia ekonomika

Rychlý růst čínských internetových obchodů s levnou módou, jako jsou třeba Shein a Temu, hýbe globálním odvětvím letecké nákladní dopravy. Tyto obchody se totiž snaží získat stále více prostoru pro leteckou přepravu svého zboží, aby přilákaly spotřebitele na rychlé dodání. Kapacita v nákladní letecké dopravě je však omezená, napsala s odkazem na zdroje z odvětví agentura Reuters.

 

Bitva mezi e-shopy. Shein se nelíbí marketingové počínání nového konkurenta

Zdroj Zdroj: idnes.cz     11.03.2023 (15:00)     Sekcia ekonomika

Bitva mezi čínským online prodejcem módy Shein a nového rivala Temu došla až k federálnímu soudu v USA. Prodejci oblečení Shein se nelíbí, že Temu využívá jeho jméno pro své marketingové aktivity a žádá náhradu škody. Temu požádal soud, aby žalobu zamítl.

 

S rychlotratí nemá Správa železnic zkušenosti, míní experti. Svěřili by ji vládě

Zdroj Zdroj: idnes.cz     14.08.2023 (00:00)     Sekcia ekonomika

Vezměte Správě železnic přípravu vysokorychlostních tratí, navrhují experti. Největší dopravní projekt za poslední desetiletí by místo sedmdesáti úředníků organizace, která se stará o údržbu kolejí, měl podle nich vykonávat orgán s mnohem většími pravomocemi pověřený přímo vládou. Ten by měl mít navíc poslední slovo třeba v případě, kdy se sousední obce nedokážou dohodnout, na kterém katastru koleje povedou.

 

Čínské společnosti vsázejí na domácí měnu. Věří, že jüan už neoslabí

Zdroj Zdroj: idnes.cz     29.04.2025 (12:57)     Sekcia ekonomika

Mnoho čínských podniků sází na to, že propad čínské měny zejména kvůli americké protekcionistické politice již dosáhl svého dna. Exportéři proto urychlují konverzi amerických dolarů na jüany. Slabší domácí měna pro ně znamená příležitost, neboť posiluje jejich globální konkurenceschopnost. Navíc čínské zboží v zahraničí zlevňuje, zjistila agentura Bloomberg.

Levné čínské zboží zaplavuje Unii. Němci tlačí na revizi celní politiky

Čínské potírání covidu opět narušuje světový obchod, lidé tam spí v práci

Temu sbírá příliš mnoho dat, o aplikaci se zajímá úřad pro kyberbezpečnost

Shein i Temu mají problém. Výrobky obsahují alarmující množství toxických látek

"Laciná" reklama s Bohdalovou budí údiv. Seniory škatulkuje na šetřílky, míní experti

Rusko po odstávce Nord Stream 1 dodávky plynu naplno neobnoví, míní experti

Na Temu nakupuje každý čtvrtý Evropan. Zisk tržiště vzrostl o desítky procent

Temu kvůli Trumpovi snížilo výdaje na reklamu v USA, se Sheinem brzy zdraží

Bankovnictví v twitterové éře. Všichni si musejí hlídat pověst, míní experti

Panamský průplav sužuje nedostatek vody. Omezení ponoru lodí ohrozí obchod

Evropská komise začala vyšetřovat čínského internetového prodejce Temu

Mění se pravidla hry. Svět se připravuje na globální obchod bez Spojených států

Na Vánoce se připravovaly celý rok. Nic už nás nepřekvapí, věří e-shopy

Shein v USA žaluje Temu kvůli krádeži obchodního tajemství. Není to poprvé

Stroj globální logistiky se zadrhává. Firmy sedí na tenké větvi, tvrdí experti

Obchod Ruska s Čínou brzdí sankce. Platby v jüanech skoro nejsou možné

Toxické pláštěnky i nebezpečné šortky. Komisaře šokuje, co přichází v balíčcích z Číny

Temu vstupuje na český trh. Zatím vládne hlavně reklamě, nabízí výrazné slevy

Další náznak globální krize? Čínským firmám klesají počty nových objednávek

Hluboká energetická krize v Číně. Země dává firmám elektřinu na příděl

Čínští prodejci zuří. Trumpova cla ženou ceny na Amazonu strmě nahoru

Evropská komise chce zpoplatnit čínské zásilky. Balíčky z e-shopů mohou podražit

Kam investovat v roce 2026? Záleží na AI, válce i Trumpovi, míní experti

Aerolinky v USA žádají globální pozastavení letů kvůli rozsáhlému IT výpadku

Globální obchod zažívá těžké časy. Největší přístav světa kolabuje, ceny letí vzhůru

Posviťme si na čínské e-shopy. Svaz obchodu vyzývá k razantnímu řešení

WTO: Ukazatel obchodu se zbožím stoupl na rekordní maximum

Byznys letos poznamenala nedůvěra. Rozjede se globální obchod v příštím roce?

Propad bitcoinu je přechodný, míní experti. Investoři se lekli Bidenova zvýšení daní

Další šok už ČNB nezpůsobí, míní experti. Na levné úvěry však na dlouho zapomeňme

Nákupy s královským nádechem. Buckinghamský palác otevře první vánoční obchod

KOMENTÁŘ: Na Čechy čekají nejdražší Vánoce. A zároveň budou i nejchudší

Výplach na burzách pokračuje, investoři shánějí informace o čínské AI

Jednosměrné chodby, průhledné přepážky. Kanceláře se po pandemii změní, míní experti

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy