Atentátník Šoupal nastoupil před 100 lety do vězení. Trestu smrti unikl kvůli věku

Zdroj Zdroj: idnes.cz     01.10.2023 (00:05)     Sekcia it, počítače

Na konci září 1923 nastoupil dvacetiletý Josef Šoupal do vězení. Měl si odpykat 18 let vězení za to, že v lednu stejného roku spáchal v pražské Žitné ulici atentát na ministra financí Rašína. celý článek

Související články
 
Ďalšie články
 

Před 100 lety spáchal anarchokomunista Šoupal atentát na ministra Rašína

Zdroj Zdroj: idnes.cz     06.01.2023 (11:05)     Sekcia it-pocitace

Před 100 lety, 5. ledna 1923, byl spáchán atentát na významného právníka, národohospodáře a politika Aloise Rašína. Muž, jenž se jako ministr financí zasloužil o stabilitu měny samostatného Československa, utrpěl při útoku vážné zranění, jemuž po více než měsíci ve věku 55 let podlehl.

 

Humánní a moderní? V Nevadě schválili před 100 lety popravu plynem

Zdroj Zdroj: idnes.cz     27.03.2021 (00:05)     Sekcia it-pocitace

Nevada se před 100 lety stala prvním americkým státem, který stanovil pro výkon trestu smrti plynovou komoru. Odsouzenec ztratil možnost volby mezi oběšením a popravčí četou.

 

Před 100 lety podlehl Rašín následkům atentátu anarchokomunisty Šoupala

Zdroj Zdroj: idnes.cz     18.02.2023 (00:05)     Sekcia it-pocitace

5. ledna 1923, spáchal anarchokomunista Josef Šoupal atentát na významného právníka, národohospodáře a politika Aloise Rašína. Muž, jenž se jako ministr financí zasloužil o stabilitu měny samostatného Československa, utrpěl při útoku vážné zranění a poté více než měsíc trpěl v bolestech v nemocnici.

 

Vězeň měl za ušima. Špion před 100 lety chytře utekl z bratislavského vězení

Zdroj Zdroj: idnes.cz     21.09.2024 (00:05)     Sekcia it-pocitace

Lidové noviny před 100 lety detailně popsaly jeden absurdní případ československého soudnictví. Chytrý vězeň totiž našel vtipný způsob, jak utéci z prvorepublikového vězení v Bratislavě.

 

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

Zdroj Zdroj: idnes.cz     06.04.2024 (00:05)     Sekcia it-pocitace

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy paprsku smrti. Zájem o něj dokonce projevila britská armáda. Paprsek měl efektivně zabíjet na dálku a měl také likvidovat letadla.

 

Australský spisovatel byl v Číně odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem

Zdroj Zdroj: ceskenoviny.cz     05.02.2024 (04:19)     Sekcia it-pocitace

Peking/Canberra - Soud v Pekingu odsoudil čínsko-australského spisovatele Jang Cheng-ťüna k trestu smrti s dvouletým odkladem za špionáž. Podle agentury Reuters to oznámila čínská vláda. Australské...

 

Hitler je venku z vězení, před 100 lety zahájil cestu k moci

Zdroj Zdroj: idnes.cz     21.12.2024 (00:05)     Sekcia it-pocitace

Před vánočními svátky v roce 1924 se Adolf Hitler vrací z vězení domů. Díky podmínečnému propuštění si za pokus o převrat odseděl jen devět měsíců místo pěti let. Ve vězení vznikla jeho kniha Mein Kampf.

 

Atentátník na Fica odmítl uzavřít dohodu, podle žalobkyně žádal nízký trest

Zdroj Zdroj: ceskenoviny.cz     08.07.2025 (09:29)     Sekcia it-pocitace

Banská Bystrica - Muž obžalovaný z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica odmítl uzavřít dohodu o vině a trestu. Žádal totiž uložení nižšího trestu, než při takovéto dohodě předpokládá...

 

Kat československých parašutistů. Heinz Pannwitz po válce spravedlnosti unikl

Zdroj Zdroj: idnes.cz     26.05.2022 (19:00)     Sekcia it-pocitace

Jako hlavní nacistický vyšetřovatel útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha byl Heinz Pannwitz spoluzodpovědný za štvanici, která se v tuzemsku před 80 lety po akci parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše 27. května 1942 rozpoutala. V závěru války ho Sověti poslali na Sibiř, pobyt v gulagu však přečkal. Československé spravedlnosti tak unikl.

 

Čínský soud odsoudil australského spisovatele podmínečně k trestu smrti

Zdroj Zdroj: ceskenoviny.cz     05.02.2024 (04:19)     Sekcia it-pocitace

Peking/Canberra - Soud v Pekingu dnes čínsko-australského spisovatele Janga Cheng-ťüna odsoudil podmínečně k trestu smrti za špionáž. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na přítele rodiny...

Íránský soud odsoudil k trestu smrti další tři protivládní demonstranty

Za rozesílání antisemitských výhrůžek potrestal soud muže 7,5 lety vězení

Soud zrušil Tempelovi doživotí, kvůli jinému trestu zůstává ve vězení

„Příliš mlád“. Před 100 lety zemřel proletářský básník Jiří Wolker

Nejvyšší soud odmítl dovolání Feriho, potvrdil tak trest za znásilnění

Za zapojení do bojů na Ukrajině potrestal soud muže 20 lety vězení

Soud zrušil Tempelovi výkon doživotního trestu, muž zůstává ve vězení

Za výbuch nástražného systému v Přerově dostal muž pět let vězení

Stalin, nebo Trockij? Před 100 lety se v Moskvě konal klíčový sjezd bolševiků

Francouzský soud uložil Pelicotovi 20 let vězení za znásilňování manželky

Mezi Čechy a Němci to před 100 lety skřípalo kvůli Stavovskému divadlu

Před 100 lety: Erotický Winter, Kafka, smrt Lenina i smrt po tenisu bez ponožek

Před 100 lety se vdova po Karlu I. mohla vrátit do Evropy

Tempel byl po 20 letech propuštěn z vězení, původně tam měl být doživotně

Autor hudby slavných večerníčků Jaroslav Celba se narodil před 100 lety

ÚS vyhověl Robertu Tempelovi, měl by se dostat bezodkladně na svobodu

Po masivním infarktu zemřel před 100 lety druhý československý premiér Tusar

Není čím krmit dobytek. Sucho před 100 lety spálilo téměř všechnu píci

Před 100 lety zažil parlament další rvačku, tentokrát kvůli školství

ČSR bez soudců? Před 100 lety hrozili stávkou kvůli nízkým platům

Soud potrestal ženu za zabití pětitýdenního kojence 18 lety vězení

Koronavirus unikl z laboratoře, hlásá po důkladné analýze CIA. Biologická zbraň to ale nebyla

Kapesné podle průzkumu nedostávají čtyři z deseti dětí ve věku 16 až 18 let

Odsouzený novinář Safronov byl přeložen do trestanecké kolonie na Sibiři

Za vraždu učitele mačetou potrestal soud mladíka 12 lety vězení

Britové odsouzení v Doněcku k trestu smrti milost nedostanou, řekli separatisté

Soud eviduje žádost lobbisty Janouška o další přerušení výkonu trestu

Soud proruských separatistů na Ukrajině odsoudil k smrti tři zajaté cizince

Soud v Ostravě udělil za dvojnásobnou vraždu 25 let vězení

Před 100 lety byla odhalena mohyla na místě nehody, při které zemřel Štefánik

Za úmyslné zapálení bytu, v němž spali lidé, přijal muž 12 let vězení

Za zneužívání nezletilých snížil soud trenérovi trest na osm let vězení

Bývalý císař Karel byl před 100 lety internován na Madeiře

Za znásilňování sboristů uložil soud muži čtyřleté vězení a ústavní léčbu

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy