Zemřel Béla Tarr, autor Satanského tanga a ikona slow cinema

Zdroj Zdroj: moviezone.cz     06.01.2026 (16:00)     Sekcia kultura

Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 70 let a ačkoli svůj odchod do filmařského důchodu oznámil před dekádou a půl, stále se jednalo o prominentní figuru nejen artové kinematografie. Tarr, narozený roku 1955, chtěl původně studovat filosofii, komunistický režim mu to však znemožnil. Namísto toho se vě... celý článek

Související články
 
Ďalšie články
 

Zemřel maďarský filmař Béla Tarr, režisér slavného Satanského tanga

Zdroj Zdroj: idnes.cz     06.01.2026 (13:11)     Sekcia kultura

Ve věku 70 let zemřel maďarský režisér Béla Tarr, mezi jehož díla patří například Satanské tango, uvedla AFP s odkazem na maďarská média.

 

Nobelovu cenu za literaturu získal László Krasznahorkai, autor Satanského tanga

Zdroj Zdroj: idnes.cz     09.10.2025 (13:43)     Sekcia kultura

Jednasedmdesátiletý maďarský prozaik László Krasznahorkai se stal 122. držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Jeho debut Satanské tango před čtyřiceti lety zfilmoval režisér Béla Tarr. Autor je populární v německojazyčných zemích, mezi své inspirátory ostatně počítá Franze Kafku a Roberta Musila.

 

Politici jsou směšní, nechci jim věnovat pozornost, říká režisér Béla Tarr

Zdroj Zdroj: idnes.cz     21.12.2023 (07:00)     Sekcia kultura

Filozof obrazu, enfant terrible světové kinematografie, odpůrce konvenčnosti. Maďarského režiséra Bélu Tarra by šlo charakterizovat mnoha slovy, sám by nad všemi mávl rukou. „Mým úkolem není nic jiného než předat dál, co jsem se na světě dozvěděl o lidech,“ shrnuje svou tvorbu v rozhovoru pro iDNES.cz. V listopadu režisér snímků Satanské tango, Zatracení nebo Turínský kůň převzal na FAMU čestný doktorát.

 

Zemřel populární španělský autor knih pro mládež Ruiz Zafón

Zdroj Zdroj: aktualne.centrum.cz     19.06.2020 (12:56)     Sekcia kultura

Ve věku 55 let na rakovinu zemřel Carlos Ruiz Zafón, v Česku nejznámější jako autor románu Stín větru.

 

Nečekaně zemřel Simon Mawer. Autor Skleněného pokoje psal i o pražském jaru

Zdroj Zdroj: idnes.cz     18.02.2025 (16:51)     Sekcia kultura

Ve věku 76 let zemřel britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro. Mawer zemřel nečekaně ve středu 12. února, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.

 

Zemřel autor knih pro děti, Eric Carle se proslavil nenasytnou housenkou

Zdroj Zdroj: idnes.cz     27.05.2021 (07:21)     Sekcia kultura

Ve věku 91 let zemřel americký spisovatel dětských knih Eric Carle. Autor knih jako Tuze hladová housenka zemřel v neděli v letním domě v Northamptonu ve státě Massachusetts obklopen svými nejbližšími, uvedla ve čtvrtek spisovatelova rodina.

 

Zemřel autor Forresta Gumpa, spisovateli Groomovi bylo 77 let

Zdroj Zdroj: idnes.cz     18.09.2020 (06:49)     Sekcia kultura

Ve věku 77 let zemřel americký spisovatel Winston Groom, autor knižní předlohy oceňovaného filmu Forrest Gump. Kniha vyšla v roce 1986 a stala se Groomovým nejslavnějším dílem. „Alabama přišla o jednoho z našich nejnadanějším spisovatelů,“ řekla na počest zemřelého guvernérka Kay Iveyová.

 

Zemřel autor komiksů Jean-Claude Mézieres, podílel se na Pátém elementu

Zdroj Zdroj: idnes.cz     23.01.2022 (17:45)     Sekcia kultura

Ve věku 83 let zemřel v noci na dnešek francouzský ilustrátor a autor komiksů Jean-Claude Mézieres, spoluautor ve Francii legendárního sci-fi komiksu Valérian a Laureline.

 

Zemřel autor historických románů a detektivek Jan Bauer, bylo mu 80 let

Zdroj Zdroj: ceskenoviny.cz     18.09.2025 (18:43)     Sekcia kultura

Praha - Ve věku 80 let dnes zemřel autor historických románů a detektivek Jan Bauer. Na facebooku o tom informoval jeden z jeho nakladatelů Josef Pepson Snětivý. Vystudovaný zemědělský inženýr Bauer...

 

James Bond i Perný den. Zemřel grafik Joe Caroff, autor slavného loga 007

Zdroj Zdroj: idnes.cz     18.08.2025 (15:12)     Sekcia kultura

Ve věku 103 let zemřel v New Yorku grafik Joe Caroff, autor ikonického loga 007 s pistolí, které provází všechny bondovky. Během šesti dekád navrhl přes 300 filmových kampaní, včetně plakátů k West Side Story, A Hard Day’s Night, Kabaretu či Manhattanu.

Zemřel rakouský spisovatel Pollack, autor Kontaminovaných dějin

Zemřel král sci-fi a hororů Dan Simmons, autor románů Hyperion nebo Terror

Zemřel slavný ruský skladatel Rodion Ščedrin, autor světoznámých baletů

Zemřel hudebník Dario G. Autor tanečních hitů i hymny mistrovství světa

Zemřel Burt Bacharach, autor hitu z filmu Butch Cassidy a Sundance Kid

V 85 letech zemřel ruský skladatel Artěmjev. Autor hudby k olympiádám a filmům

Zemřel Winston Groom, autor knižní předlohy snímku Forrest Gump

Nejnakažlivější melodie všech dob. Zemřel autor hudby k Mission: Impossible

Zemřel Miroslav Imrich. Hlas Tanga a Abraxasu opustil „obyčejnej svět“

Zemřel Petr Hořejš, autor slavné knižní série Toulky českou minulostí

Gary Oldman září jako bývalý agent v seriálové „antibondovce“ Slow Horses

Zemřel francouzský spisovatel Jean Teulé, autor románu Potřeby pro sebevrahy

Společnosti Cinema City i Cinestar plánuje otevřít své sály 10. června

Zemřel autor textů legendárních hitů. Krečmar otextoval Gotta i Neckáře

Zemřel režisér Hudson. Sošku Oscara získal hned za celovečerní debut

Cineworld zavírá kina v USA a Británii, 45 tisíc lidí je bez práce. Cinema City to ale neohrozí

Zemřel skladatel Jim Steinman, spolupracovník zpěváka Meat Loafa

Zemřel spisovatel Toman, autor Strážců či Kruana ze zadní strany „ábíčka“

V 49 letech zemřel Erick Morillo, autor tanečního hitu I Like to Move It

Náhle zemřel scenárista Simpsonových. Za příběh kultovní rodinky získal cenu Emmy

Zemřel Wilbur Smith, autor „politicky nekorektních“ dobrodružných románů

Zemřel Patrick Demarchelier, ikona módní fotografie a přítel princezny Diany

Zemřel zpěvák a bojovník za lidská práva Belafonte, proslavil ho hit Banana Boat

Zemřel Miloš Povondra-Bondy, autor knihy Co odvál dým

Zemřel hudební skladatel Johnny Mandel, autor melodie ze seriálu M.A.S.H.

Zemřel výtvarník Viktor Čižikov, autor maskota olympiády v roce 1980

Zemřel skladatel Ladislav Štaidl, autor hitů Karla Gotta

Zemřel spisovatel Milan Kundera, jehož dílo je známé po celém světě

Zemřel Viktorín Šulc, autor detektivek i kriminalistické literatury faktu

Zemřel skladatel Jim Steinman, spolupracovník Meat Loafa

V 92 letech zemřel spisovatel a scenárista komiksů Vlastislav Toman

Zemřel spisovatel a scenárista Roman Ráž. Bylo mu 86 let

Zemřel Vic Flick. Za stvoření ikonické znělky Jamese Bonda dostal 6 liber

Zemřel Sérgio Mendes, autor slavného hitu Mas que nada

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy