Neviditelný scénárista. Jiří Brdečka byl smutným velikánem českých filmů

Zdroj Zdroj: idnes.cz     24.06.2020 (12:00)     Sekcia bulvár

Co komplikovalo život talentovaného scenáristy Jiřího Brdečky, který stojí mimo jiné za filmovými trháky Limonádový Joe či Adéla ještě nevečeřela? Werich ho inspiroval, Lipský ocenil jeho obrazotvornost. celý článek

Související články
 
Ďalšie články
 

Co nevíte o filmu Adéla ještě nevečeřela? Nejoblíbenější titul normalizační kinematografie se promítal i čtyřikrát denně

Zdroj Zdroj: super.cz     25.04.2023 (14:20)     Sekcia bulvar

Parodií Adéla ještě nevečeřela (1977) pokračovali scenárista Jiří Brdečka a režisér Oldřich Lipský ve spolupráci započaté parodií na rodokapsy Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964).

 

Slovenský fešák z pohádky Princ a Večernice málem propásl životní roli. Nápadník Libušky Šafránkové se prý styděl

Zdroj Zdroj: super.cz     26.12.2022 (19:06)     Sekcia bulvar

Za jednou z nejoblíbenějších pohádek Princ a Večernice (1978) stojí dva tvůrci na slovo vzatí – geniální režisér Václav Vorlíček (✝88) a legendární scenárista Jiří Brdečka (✝64). I tentokrát jde o příběh z pera Boženy Němcové, s jejímž fantazijním světem získal Brdečka zkušenost už v roce 1954, kdy se podílel na adaptaci pohádky Byl jednou jeden král. Fantazijní vyprávění představuje zároveň jednu z výjimek ve Vorlíčkově převážně komediální filmografii.

 

Sexbomba hollywoodského střihu i mladá kráska Konvalinková: Kdo další oslnil ve filmu Adéla ještě nevečeřela?

Zdroj Zdroj: super.cz     23.05.2020 (15:30)     Sekcia bulvar

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a tvůrci je rádi točí, ovšem musí se to umět. Realizace snímku Adéla ještě nevečeřela (1977) se naštěstí chopili ti nejpovolanější – režisér Oldřich Lipský (✝62) a scenárista Jiří Brdečka (✝64), kteří už za sebou měli úspěšnou parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964), která doslova bourala kinosály.

 

Scenárista Jiří Brdečka: Svěřil se Werichovi, že nemůže...

Zdroj Zdroj: ahaonline.cz     11.07.2021 (05:00)     Sekcia bulvar

Ten film je notoricky známý, velmi oblíbený a bez nadsázky lze říct i fantastický, protože jde nejen o parodii, horor a komedii, ale také o sci-fi. Tajemství hradu v Karpatech (1981) režiséra Oldřicha Lipského (†62) má skvělé herecké obsazení, scénář, důmyslné rekvizity, ale ukrývá také jedno smutné tajemství...

 

Náhlá smrt kaskadéra z českých trháků: ZFACKOVÁN OD GOTTA!

Zdroj Zdroj: ahaonline.cz     01.04.2026 (05:05)     Sekcia bulvar

Zemřel poslední z velkých kaskadérů a příležitostných herců své generace Ludvík Wolf (†86). Ve filmu Hvězda padá vzhůru dostal facku od Karla Gotta (†80), byl nepřehlédnutelný ve filmu Konec vodníků v Čechách, a naopak neviditelný ve snímku Tři oříšky pro Popelku.

 

Náhlá smrt kaskadéra z českých trháků: Zemřel Ludvík Wolf (†86)!

Zdroj Zdroj: ahaonline.cz     01.04.2026 (05:05)     Sekcia bulvar

Zemřel poslední z velkých kaskadérů a příležitostných herců své generace Ludvík Wolf (†86). Ve filmu Hvězda padá vzhůru dostal facku od Karla Gotta (†80), byl nepřehlédnutelný ve filmu Konec vodníků v Čechách, a naopak neviditelný ve snímku Tři oříšky pro Popelku.

 

Zemřel král českých kaskadérů! Ludvík Wold (†86) dostal i facku od Gotta

Zdroj Zdroj: blesk.cz     01.04.2026 (05:00)     Sekcia bulvar

Zemřel poslední z velkých kaskadérů a příležitostných herců své generace Ludvík Wolf (†86). Ve filmu Hvězda padá vzhůru dostal facku od Karla Gotta (†80), byl nepřehlédnutelný ve filmu Konec vodníků v Čechách, a naopak neviditelný ve snímku Tři oříšky pro Popelku.

 

Zemřel král českých kaskadérů! Ludvík Wolf (†86) dostal i facku od Gotta

Zdroj Zdroj: blesk.cz     01.04.2026 (05:00)     Sekcia bulvar

Zemřel poslední z velkých kaskadérů a příležitostných herců své generace Ludvík Wolf (†86). Ve filmu Hvězda padá vzhůru dostal facku od Karla Gotta (†80), byl nepřehlédnutelný ve filmu Konec vodníků v Čechách, a naopak neviditelný ve snímku Tři oříšky pro Popelku.

 

13. komnata rodiny: NEVĚRNÝ DĚDA JIŘÍ BARTOŠKA

Zdroj Zdroj: ahaonline.cz     23.08.2021 (05:00)     Sekcia bulvar

Scenárista a režisér Petr Kolečko (37) se ve svém novém filmu Zbožňovaný s Jiřím Bartoškou (74) v titulní roli vypořádává s 13. komnatou vlastní rodiny. A co byl největší problém natáčení během pandemie?

 

Slavný scenárista je po smrti: Petr Zikmund (†78) psal Četnické humoresky i Nemocnici na kraji města

Zdroj Zdroj: blesk.cz     17.01.2025 (15:00)     Sekcia bulvar

Česká kinematografie dostala velký a nečekaný zásah. Do uměleckého nebe se totiž ve věku 78 let odebral oceňovaný scenárista Petr Zikmund, jenž je podepsaný pod celou řadou úspěšných filmů a seriálů.

Kolářová se při natáčení Kulového blesku ukázkově "odbourala". Scéna ve filmu zůstala

Slavný scenárista je po smrti: Petr Zikmund (†77) psal Četnické humoresky i Nemocnici na kraji města

Tajný nový partner herečky Veroniky Žilkové: Je to scenárista Hubač!

Scenárista Přátel Jeff Greenstein: Setkání s českými hlasy Rachel a Pheobe!

Jiří Krampol a jeho nová role: Hraje starého profesora!

Martin Preiss konečně ve společnosti! Dorazil na premiéru filmu a snažil se ukrýt

Milostná scéna plná vášně: Macháček a žhavá zrzka Kerekes rozlámali dvě houpací křesla

Petr Kolečko ve společnosti s maminkou, která dala svolení k filmu o nevěrném otci. Je to velká kočka!

Petr Kolečko o novém filmu Zbožňovaný: Bartoška jako nevěrný děda! Kronerová během natáčení chytla covid!

Příští zastávka: U Prdlavky! Pocta filmu Vrchní, prchni na Žižkově, budou sem jezdit autobusy 101

Místo klidného důchodu horké chvilky. Petr Kolečko se v novém filmu inspiroval příběhem svého dědy

OBRAZEM: Oběti covidu mezi slavnými: Stypka, Menzel i Andresíková

Jiří Adamec o zesnulém Radanu Dolejšovi (†57) ze Šlapeta: Byl vždy mužem v pozadí!

Jiří Krampol (84): Velký herecký návrat?!

Belmondo přišel o filmového parťáka! Smrt komika (†85) oznámil světu jeho syn

Legenda českých scenáristů Gustav Oplustil a jeho pikantní tajemství: Měl za manželky dvě sestry

Už tři měsíce je tátou: Nekonečná radost a bezmezná láska, říká Jiří Mádl k nové životní roli

Z rybičky se vyklubala nebeská bytost: Ivana Trojana si scenárista Anděla Páně vyhlédl v kreslené pohádce

Na účtu měl mínus třicet tisíc: Jiří Mádl vzal roli pro peníze, aby měl na zaplacení nájmu

Jiří Mádl shodil po třech letech vousy a je k nepoznání: Návrat holobrádka!

Podcast: Šafránkové unikla hororová role kvůli cenzuře. Scénárista Dutka odhalil své dávné přání

Jiří Mádl ukázal poprvé syna. Bezmezná láska, bavič a nekonečná radost, píše

Ženské publikum je pro úspěch filmu klíčové, tvrdí scenárista Kolečko

V loňském roce byla jedničkou v distribuci českých filmů společnost Bontonfilm

Hraje celá rodina. Scénárista Kolečko obsadil do filmu svoje starší syny

Zeman schválil 80 profesorů. Je mezi nimi i scenárista Pelíšků a Šakalích let

Oceněný Jiří Mádl vystřihl v Senátu projev hodný státníka: Level Havel, reagují fanoušci. Tleská mu i syn Nerudové

Jiří Mádl v Podcastu: Role mám za nehty. Musím si ujasňovat, kdo jsem

Skutečné životy: Tlustého Josefa ze Slunce, seno... chtěli zabít v nemocnici! Jiří Růžička podlehl mrtvici, za noc prý vypil i 15 litrů koly

David Duchovny šel v novém filmu úplně do naha. Každý stárne, říká herec

Vzpomínkový večer na Milana Lasicu (✝81) se nesl v duchu smíchu a vína. Nechyběl Luděk Sobota ani Jiří Suchý

KVÍZ: Pelíšky, Pupendo i Samotáři. Znáte slavné hlášky z českých filmů?

Gottův scénárista na ARO! Neunesl smrt kamaráda

Maminka mi málem neschválila Terezu Voříškovou do filmu, řekl Jan Svěrák

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy