Dětská opera Brundibár: Zazněla táborem Terezín poprvé před 80 lety

Zdroj Zdroj: ahaonline.cz     25.09.2023 (12:00)     Sekcia bulvár

Opera se šťastným koncem, plná dětských hlasů, ale... Malé protagonisty posílali nacisté do vyhlazovacích táborů. „Ke konci neměl kdo zpívat,“ říká pamětnice. Stejně skončil i autor, židovský skladatel Hans Krása (†44). celý článek

Související články
 
Ďalšie články
 

Opera všech oper ve Stavovském divadle: Před 235 lety měl v Praze premiéru Mozartův Don Giovanni

Zdroj Zdroj: blesk.cz     03.10.2022 (20:36)     Sekcia bulvar

Před 235 lety měl svět poprvé možnost slyšet mistrovské dílo Don Giovanni, jako první ho slyšeli pražané ve Stavovském divadle. “Mí pražané mi rozumějí”, křičel nadšeně skladatel, když viděl jak si opera publikum získala. Mozart Prahu zbožňoval a stejně tak i ona jeho, dařilo se mu zde lépe než ve Vídni. 4. října 1787 přijel Mozart podruhé v životě do Prahy, aby zde začal zkoušet světovou premiéru slavné opery.

 

Opera Národního divadla streamuje hudbu autorů, které chtěli umlčet nacisté

Zdroj Zdroj: pikant.atlas.cz     27.03.2021 (12:30)     Sekcia bulvar

V dubnu zveřejní krátký film s hudbou z opery Brundibár Hanse Krásy. Květen má být věnován tvorbě Pavla Haase, Hanse Krásy a Erwina Schulhoffa.

 

Před 80 lety z Terezína udělali ghetto. Říkali, že nám dali město...

Zdroj Zdroj: ahaonline.cz     05.11.2021 (12:00)     Sekcia bulvar

Před osmdesáti lety se Terezín proměnil v koncentrační tábor. Od listopadu 1941 zde byli věznění Židé, kteří pak odjížděli do táborů v Osvětimi, Treblince či Sobiboru. Mezi prvními byla i Helga Weissová-Hošková (92).

 

Zemřel Jan Skopeček (†94): Smrti unikl už před 76 lety!

Zdroj Zdroj: blesk.cz     28.07.2020 (12:00)     Sekcia bulvar

Na kontě měl více než 150 rolí, neměl ale vůbec jednoduchý život. Jan Skopeček (†94), který zemřel v pražské nemocnici Na Bulovce, si prošel i koncentračním táborem. Zachránil ho Oldřich Nový (†83) alias Kristián!

 

Bývalá dětská hvězda Yvetta Kornová, kterou ničil alkohol, na akci jako bezdomovkyně: Kolegové ji nepoznali

Zdroj Zdroj: super.cz     26.10.2022 (10:59)     Sekcia bulvar

Bývalá dětská hvězda Yvetta Kornová (60) se ve společnosti už roky neobjevila. Sestra Jiřího Korna měla našlápnuto na slibnou kariéru, tu však zabrzdil démon alkohol. Příležitosti jí před lety dal režisér Tomáš Magnusek, který ji nyní opět obsadil a roli získala i v jeho dalším připravovaném seriálu.

 

Poprvé před 50 lety hvězdy ukázaly: Pane, vy jste vdova!

Zdroj Zdroj: ahaonline.cz     15.01.2021 (05:00)     Sekcia bulvar

Hvězdy nelžou. O tom poprvé přesvědčoval astrolog Stuart Hample filmové diváky poprvé před 50 lety, kdy měla premiéru jedna z nejlepších českých komedií Pane, vy jste vdova!. V království, kde znají tajemství transplantace mozků, je totiž možné všechno.

 

Takhle dnes vypadá Yvetta Kornová: Bývalá dětská hvězda, kterou ničil alkohol, se objevila ve společnosti

Zdroj Zdroj: super.cz     26.10.2022 (10:59)     Sekcia bulvar

Bývalá dětská hvězda Yvetta Kornová (60) se ve společnosti už roky neobjevila. Sestra Jiřího Korna měla našlápnuto na slibnou kariéru, tu však zabrzdil démon alkohol. Příležitosti jí před lety dal režisér Tomáš Magnusek, který ji nyní opět obsadil a roli získala i v jeho dalším připravovaném seriálu.

 

Máchův Máj: Před 185 lety poprvé hrdliččin zval ku lásce hlas

Zdroj Zdroj: ahaonline.cz     23.04.2021 (12:00)     Sekcia bulvar

»Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas.« Pamatujete, jak jste tyto verše recitovali ve školních lavicích? Poprvé spatřily světlo světa před 185 lety, kdy Karel Hynek Mácha (1810 – 1836) svou lyrickoepickou skladbu vydal. Cesta k úspěchu Máje ale byla trnitá.

 

Terezín se proměnil v Helsinky roku 1930, mnoho úprav filmaři nedělali

Zdroj Zdroj: ceskenoviny.cz     30.06.2025 (19:09)     Sekcia bulvar

Terezín (Litoměřicko) - Jednu z ulic v Terezíně na Litoměřicku aktuálně zdobí nápisy ve finštině. Filmaři tady natáčí černou komedii Únos prezidenta. Ulici u bývalých kasáren proměnili v ulici v Helsinkách,...

 

90 let od vzniku první »továrny na smrt«: Dachau bylo předlohou!

Zdroj Zdroj: ahaonline.cz     22.03.2023 (05:00)     Sekcia bulvar

Byl prvním německým koncentračním táborem. A také předlohou pro další lágry nacistické třetí říše. Přesně před 90 lety založil hrůzný Hitlerův režim tábor Dachau. Místo, které se stalo jedním ze synonym pro smrt.

Pane, vy jste vdova!, ukázaly hvězdy poprvé před 50 lety

Česko pomůže Řekům s vyhořelým táborem pro migranty. Petříček slíbil miliony

Opera vyměnila diváky za kytky. Hudebníci se jim uklonili a věnovali je zdravotníkům

Jak vytrhnout velrybě stoličku zjistili diváci o Vánocích poprvé před 45 lety

Opera po koronavirové pauze odehrála první koncert: Pro pokojové rostliny

Uzlinka z Pelíšků se poprvé stala maminkou. Silvie Maryško rodila před termínem

Patnáct let se snaží měnit pláč dětí v nemocnici v úsměv a údiv. Herečce pomáhají i její čtyři děti

»Nestůj a pojď!« vyzvali Páni kluci poprvé před 45 lety

Show roku připomene českého génia, František Křižík (†93) zemřel před 80 lety

Před osmi lety se seznámili na Mauriciu, teď tam jsou znovu. 11 měsíců po porodu se manželka Libora Boučka ukázala v plavkách

10 miliard shédnutí! Dětská písnička Baby Shark je nejúspěšnějším videem v historii

Lady Diana (†36) zemřela před 27 lety: Jak trávila poslední hodiny!

Poprvé od pandemie. Česká filharmonie je na turné, vyprodala sál v Hamburku

„Hovoří C.M.L.!“ Návštěvníci dorazili z budoucnosti před 40 lety

Máte sklep? Největší stěhovací akce vypukla před 45 lety

Prostřeno u bulimičky? Vaření z jedné brambory!

Výročí pohádky plné hitů: Princové jsou na draka …zjistili diváci před 40 lety

10 miliard zhlédnutí! Dětská písnička Baby Shark je nejúspěšnějším videem v historii

„Jmenuji se Igor Hnízdo!“ V Obecné škole zvonilo poprvé před 30 lety, dotkla se Oscara

Černí baroni nastoupili do filmové služby před 30 lety

Nová přítelkyně Jiřího Dvořáka, slovenská herečka Martina Zábranská (28): Potkali se už před 10 lety!

Brutální násilník: Útočil stejně jako před 14 lety!

Mše a pomník pro horníky, které zabil výbuch před 130 lety: Odpočívejte v pokoji, vzkázal Richard (95)

Limonádový Joe slaví 60 let. Hlavním hrdinou měl být Gott nebo Kodet

Výročí filmu s Tomášem Holým (†21): Před 45 lety objevil Šumavu

Před 135 lety se do Čech dostaly lyže: Premiéru si neodbyly na horách…

Romantické vyznání Libora Boučka: Své ženě se dvořil již před lety! Tehdy jim to ale nevyšlo!

Poprvé vystaví mince z doby Karla IV.: Za dukáty byla vesnice!

„Čo bolo, to bolo...“ Černí baroni nastoupili do služby před 30 lety

Dnešek oslavte se sklenicí v ruce: Koktejly mají svátek!

Ať žijí duchové! zvolali malí i velcí poprvé před 45 lety, když rytíř Brtník okusil Alpu

Autorka hlášky „Mačkáš mi hada, de*ile“ po 7 letech: Drogy, alkohol a další reality show!

"Nový Burian": Tobias (16) kreslí fascinující život dinosaurů

Výročí seriálu Přítelkyně z domu smutku: Před 30 lety poslal hvězdy za mříže!

 
Počasí Kurzy

1 € = 27.453   CZK

1 € = 0.7276   GBP

1 € = 1.0736   CHF

1 € = 4.1582   PLN

1 € = 1.1168   USD

Program

Markíza19:00 TELEVÍZNE NOVINY

 

Jednotka19:55 Góly - body - sekundy

 

Dvojka20:00 Záznam zo žrebovania: KENO 10, Keno Joker, Loto, Joker, Loto 5 z 35 (B)

 

JOJ19:30 NOVINY TV JOJ

 

Kompletný tv program

Reality Horoskopy

Beran: Ak sa vás partner pýta, ako využijete voľné dni, vy sa pýtajte, ako si ich predstavuje. Je možné, že sa s vami bude chcieť pochváliť a pozve vás medzi priateľov, na ich úsudku mu veľmi záleží.

Býk: Dnes zacítite pocit naplnenia a úspechu. A ak sa darí vám, vaši priatelia a známi môžu rovnako počítať s vašou podporou a pomocou. Čaká vás množstvo pracovných aj súkromných stretnutí, kde prejavíte svoju schopnosť prejaviť účasť a poskytnúť cennú radu.

Blíženci: Dnes je váš deň, tak to využite. Poteší vás nejaká dobrá správa. Všetko sa pohne dopredu. Rozdávajte okolo seba úsmevy a ukazujte veselú tvár, lebo nie ste tak chudí, aby ste trocha šťastia nemohli dať.

Rak: Ak sa budete dnes predbiehať v rade alebo nebudete radu rešpektovať, môžete prísť domov dosť zničený. Na vašom okolí potom bude vysvetliť vám, prečo tomu tak je.

Lev: Ak sa chcete hádať, uvedomte si, že deň vám dáva energiu, takže máte dosť síl, aby ste neuhli a vytrvali až do víťazného konca. Buď uhnete, alebo deň zakončíte ujmou na zdraví.

Panna: Dnes vám uspokojenie môže prinášať iba láska, ale pretože váš nepružný a konzervatívny postoj môže hocikoho odradiť, voľte radšej úsmev. Ak sa k vám opačné pohlavie dnes priblíži, využite svoje šance.

Váhy: Plný energie budete iba v dopoludňajších hodinách. Celý ďalší zbytok dňa budete vyžadovať citlivejšie a jemnejšie zachádzanie. Ak si to navzájom poskytnete s ostatnými, budete celkom v príjemnej pohode.

Štír: Neprehrabávajte vrecká svojmu partnerovi! List od nelegálneho partnera tam síce neobjavíte, ale mohli by ste nájsť podrobný rozpis všetkých domácich prác, ktoré chce vo voľných dňoch stihnúť, čo by vás spoľahlivo otrávilo.

Střelec: Nesmiete sa stať panovačnými až diktátorskými. Mohlo by to mať netušené následky. Hľadajte svoje prednosti a verte, že ste dobrý taký, aký ste. Vo vzťahu máte potrebu väčšej istoty, alebo by ste radi realizovali niečo, čo vám už dlho vŕta v hlave.

Kozoroh: Dovoľte si byť voľný a ničím nezaťažený, aj keď je situácia neúnosná a vy máte pocit, že sa vám niečo vymklo z rúk.

Vodnář: Vaša dnešná fyzická odolnosť sa nedá porovnávať so silnejším znameniami horoskopu. Potreba odpočinku je u vás proste vyššia, a tak pozorne vnímajte signály vášho tela, ktoré poukazuje na preťaženie organizmu.

Ryby: Pozor dajte pri vysvetľovaní hocičoho. Budete hovoriť rýchlejšie než normálne a môžete nechtiac vyrobiť dosť veľký trapas. Pokiaľ nemusíte, radšej sa k ničomu nevyjadrujte, najmä nie písomne.

Ďalšie horoskopy